RetroGralnia

Zapraszamy wszystkich na pierwszą z atrakcji, które szykujemy podczas tegorocznych Targów EDU-Opole. W niezwykłej scenerii świata komputerów czekać na Was będzie RetroGralnia – jedyna w swoim rodzaju interaktywna wystawa poświęcona historii gier, komputerów i konsol.

Odwiedzający nas goście będą mogli zapoznać się bezpośrednio historią komputerów i konsol. Podróż rozpoczniemy od tych powstałych jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wędrując dalej przez erę komputerów 8-bitowych produkowanych masowo i bardzo popularnych w latach 80, kończąc na latach 90-tych, w których królowały sprzęty 16 i 32-bitowe takie, jak Amiga czy Atari ST. Oprócz sprzętów popularnych – będziecie mogli zobaczyć również te rzadsze, które do Polski nigdy oficjalnie nie dotarły.

RetroGralnia to także, a może przede wszystkim, aktywne granie. Odwiedzający targi będą mogli bez przeszkód bezpośrednio zapoznać się z grami, komputerami i konsolami z drugiej połowy XX wieku na ponad dwudziestu stanowiskach przeznaczonych właśnie do grania. Dzięki temu będą mogli przekonać się, jak wiele pomysłów i rozwiązań obecnych we współczesnych sprzętach pochodzi właśnie z okresu początków rozwoju tej technologii.

Dodatkowo, dzięki wizycie Muzeum Procesorów, będzie można zobaczyć, jak na przestrzeni dziejów zmieniały się układy będące sercem prawie każdego urządzenia.

Retrogralnia na EDU-Opole to:

  • historia komputerów, konsol i gier w formie, która zainteresuje nie tylko miłośników komputeryzacji
  • klasyka sprzętu komputerowego, m.in. Commodre, Atari, Amiga, Nintendo, Sega
  • komputery, które nigdy oficjalnie nie weszły na polski rynek
  • możliwość zajrzenia do wnętrza układu scalonego z na stanowisku z mikroskopem
  • ponad dwadzieścia interaktywnych stanowisk do gry – również na wielkim ekranie
  • wystawa znaczków, kartek pocztowych i plakatów związanych tematem komputeryzacji

 

Czym jest RetroGralnia?

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Celem RetroGralni jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców ogromnej ilością sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.